Як класно бути дирижаблем і тихо небом пролітати.


Дирижаблі нікуди не поспішають... Як хмари, вони тихо пливуть у небесах...

 

Пік будівництва дирижаблів припав на першу половину двадцятого століття. Перший дирижабль графа Фердинанда фон Цепеліна (08.07.1838 - 08.03.1917) здійснив свій політ в 1900 році та ознаменував початок ери грандіозних повітряних кораблів і пасажирських трансатлантичних перельотів.

 

Катастрофа «Гінденбурга» 1937 року, що забрала життя 36 осіб, поклала кінець використанню дирижаблів як пасажирського транспорту й ознаменувала кінець яскравої, але такої короткої ери повітряних гігантів.

 

Тепер ми можемо тільки розглядати фото і кінодокументи про колишню велич повітряних кораблів.

 

Дирижабль «Гінденбург» пролітає над Мангеттеном 6 травня 1937 року. Через кілька годин він зазнає аварії під час заходу на посадку в Лейкхерсті, штат Нью-Джерсі. (AP Photo)

Дирижабль «Macon» пролітає над Манхеттеном 9 жовтня 1933 року. (AP Photo/U.S. Navy)

Капітанська рубка дирижабля «Macon»

Німецький дирижабль «Гінденбург» пролітає повз хмарочос Емпайр-Стейт-білдінг на Мангеттені на шляху з Німеччини в Лейкхерст, штат Нью-Джерсі, 8 серпня 1936 року. (AP Photo)

Робітники вводять в ангар німецький дирижабль «Гінденбург» на базі в Лейкхерсті, штат Нью-Джерсі, 9 травня 1936 року. (AP Photo)

Німецькі дирижаблі, які використовували для комерційних перевезень, здійснили загалом 2,3 тис. польотів, провівши в повітрі 24 тис. годин і подолавши 2,3 млн км; водночас було перевезено 28,6 тис. пасажирів (79,4 тис. осіб з урахуванням членів екіпажів), 53 т пошти і 43 т вантажів.

Рекламний плакат 1937 року рекламував «швидкісний» переліт з Європи до Америки.

 

Перший переліт із Європи до Північної Америки було здійснено 12-15 жовтня 1924 р. Німецький дирижабль LZ 126 (названий у США ZR-3 «Los Angeles») здійснив переліт із Фрідріхсгафена до Лейкхерста (100 км. від Нью-Йорка). Повітряний гігант подолав відстань у 8050 км за 81 годину.

 

8 серпня 1929 року зі США під керівництвом капітана Хуго Еккенера вирушив у навколосвітній переліт дирижабль LZ 127 Graf Zeppelin. Така подорож протяжністю 33 тис. км була першою в історії повітроплавання і тривала 21 день.

 

Гігантський дирижабль здійснив лише три проміжні посадки і побив кілька світових рекордів.

 

За умовами Версальського договору після Першої світової війни Німеччина позбавлялася права будувати дирижаблі на своїй території. Заборону було знято тільки 1928 року. Цього року і був побудований LZ 127 Graf Zeppelin.

 

Ініціатором будівництва дирижабля виступив Хуго Еккенер - один із піонерів повітроплавання і соратник покійного графа Фердинанда фон Цеппеліна. Це було абсолютно нове слово в розвитку галузі. Graf Zeppelin міг розвивати швидкість до 120 км/год і долати без посадки до 14 тис. км.

 

Частину витрат на навколосвітню подорож спонсорував провідний газетний видавець США Вільям Рендольф Герст, а решту коштів компенсували за рахунок доставки пошти в ті міста, де дирижабль робив планові посадки

.

Подивіться фрагмент фільму про цю чудову подорож.

Будівництво гігантського дирижабля жорсткої конструкції було не такою простою справою.

 

Для створення дирижабля LZ-127 Graf Zeppelin доводилося використовувати пожежні телескопічні драбини, на яких працювали робітники.

Точне складання каркасної конструкції з тисяч деталей - не таке й просте завдання.  Тож не дивно, що не всі країни могли дозволити собі будівництво літаючих гігантів.

У 1925 році у Великій Британії було побудовано два великі дирижаблі: «R-100» «Капіталіст» і «R-101» «Соціаліст».

 

На фотографії нижче будівництво дирижабля R-101 на верфях Royal Airship Works у Кардінгтоні.

 

Британські дирижаблі R-100 і R-101 здійснювали пасажирські перевезення не тільки за європейськими рейсами, а й на досить великі відстані, наприклад, до Канади. Однак, це тривало недовго.

Дирижабль «R100» міг прийняти на борт 100 пасажирів. (Кардінгтон, Велика Британія, 16 грудня 1929 року.)

 

Члени парламенту Великої Британії піднімаються трапом дирижабля в Кардінгтоні, Англія, (Library of Congress)

Дорогою до Канади пасажири могли милуватися краєвидами з панорамних вікон.

 

На борту дирижабля «R100» були подвійні сходи, якими пасажири спускалися зі своїх кают в обідню залу.

Обідня зала для пасажирів.

Обслуговувальний персонал в обідньому залі.

Пасажири на борту дирижабля.

Посудомийна машина на камбузі дирижабля «R-100».

1930 року дирижабль «R-101» розбився на околицях міста Бове на півночі Франції, поклавши край ері польотів на дирижаблях у Великій Британії. Катастрофа забрала життя 48 осіб. Після цього другий дирижабль «R-100» уже більше ніколи не піднімався в повітря.

 

 

 

 

STARTUP NEWS