На сьогодні розробка нових технологічних гаджетів наражається на нездоланну перешкоду - акумуляторні батареї. Саме джерела живлення обмежують розміри наших смартфонів і комп'ютерів. І кардинального прориву в технологіях акумуляторних батарей найближчим часом не передбачається.
Але, можливо, можна обійтися без батарей взагалі? Вирішенням цього питання серйозно зайнялися в університетській лабораторії Sensor Lab (Вашингтон).
Дослідники університету створили бездротову платформу WISP (Wireless Identification and Sensing Platform) - комбінацію датчика і комп'ютерного чіпа, який не потребує ні батареї, ні дротового джерела живлення. WISP живиться від радіохвиль, що завжди є в надлишку в навколишньому просторі. Телевізійні вишки, вишки стільникового і радіозв'язку, FM-радіостанції, Wi-Fi передавачі - все це перетворюється нажерело живлення нового комп'ютера.

WISP не призначений для використання замість чипів у вашому смартфоні або ноутбуці. Він має приблизно таку саму тактову частоту та функціональність, що й Fitbit процесор.
«Він не призначений для відеоігор, але може відстежувати дані датчиків, виконувати деякі мінімальні завдання оброблення і підтримувати зв'язок із зовнішнім світом», - каже Аарон Паркс, дослідник університетської лабораторії Sensor Lab. Це досягається за рахунок зворотного розсіювання вхідних радіосигналів. Таку передачу інформації можна порівняти з азбукою Морзе, що передається відбитим від дзеркальця сонячним променем.
При цьому пропускна спроможність виходить така ж, як і у бездротової технології Bluetooth Low Energy (ця технологія застосовується для «спілкування» з Bluetooth колонками і навушниками).
Завдяки співпраці з розробниками з Делфтського університету (Нідерланди) у WISP з'явилася нова кілер-фітча - його тепер можна перепрограмувати без дротів.

І тепер у фітнес-трекер, що працює на WISP, можна завантажити нову функцію і виправити помилку або глюк у ПЗ, не підключаючи його до дротів. Раніше це зробити було неможливо.
WISP не єдиний комп'ютерний чип без батареї. Існують і інші «безбатарейні» комп'ютерні датчики, що живляться енергією радіохвиль. Але вони дуже низькопродуктивні і не підлягають бездротовому програмуванню. Поєднавши WISP і RFID мітки (такі, що використовують сек'юріті в магазинах), можна зробити «безбатарейний» комп'ютер, який у 10 разів потужніший за ті, що існують нині.
Як каже Аарон Паркс, вони ще не готові до того, щоб живити iPhone або ноутбук виключно енергією радіохвиль. А ось де WISP можна використовувати просто зараз - це архітектура. Впроваджуючи датчики в бетонні конструкції, інспектори могли б виявляти пошкодження фундаменту будівлі внаслідок землетрусу або зсуву ґрунту.
Безбатарейні комп'ютери ідеально підходять для імплантованих пристроїв і для стеження за здоров'ям пацієнтів.
Можна використовувати такі чіпи в смартфонах для надсилання аварійних повідомлень у разі відсутності акумулятора.
Є певна зацікавленість у таких девайсах і для використання їх у різних галузях сільського господарства. WISP-подібні комп'ютери допомогли б моніторити одночасно тисячі рослин.
Такі комп'ютери можуть «додати розуму» багатьом гаджетам і це основний аргумент застосування безбатарейних комп'ютерів у розвитку інтернету речей.
STARTUP NEWS