Чи можна кулінарний проєкт вважати стартапом? Ну, якщо в ньому є інноваційна складова і ще й лавиноподібний успіх - то, мабуть, так. А якщо поглянути з точки зору масштабованості такого проєкту, то начебто, як і ні. Не даремно ж стара приказка говорить: «на смак і колір товариша немає».
Йдеться про інноваційний проєкт французьких фермерів, які вирішили додати в раціон корів... вино (французи - веселий народ)! Що спонукало прийняти таке рішення - не відомо. Може було не дуже якісне вино, яке не хотілося виливати, а може просто в потрібний момент не знайшлося жодного іншого товариша по чарці. Але, так чи інакше, результат перевершив усі очікування. І результат цей - новий сорт яловичини - «vinbovin», який тепер подають найкращі паризькі ресторани.

Професійний винороб Жан-Шарль Таставі (Jean-Charles Tastavy) давно виношував ідею «веселих» корів, які б практично не рухаючись, більшу частину часу ніжаться на лузі або в затишних корівниках. Здійснити її допоміг фермер Клод Шабальє (Claude Chaballier) з південнофранцузького села Люнель-В'єль, який виділив для експерименту трьох корів.
Майже півроку кожній із тварин щодня давали від одного до півтора літри вина. Коли їх забили, новатори ледь не проковтнули язик - м'ясо виявилося настільки ніжним і соковитим, що експеримент було вирішено повторити на цілому коров'ячому стаді.

Незабаром звістка про новий сорт м'яса дійшла до столиці, де найкращі ресторани вступили в боротьбу за право закупівлі. І тепер цю технологію використовують багато французьких фермерів. І хоча назва vinbovin (від французьких «vin» - вино і «bovin» - яловичина) зареєстрована як торгова марка, на ринку неминуче з'являться послідовники з іншими назвами.
Спочатку корів поїли винним напоєм, для виробництва якого використовували місцевий виноград, а також трохи хмелю і ячменю. За задумом Таставі, алкоголь мав лише розслабити корів і змусити їх більше часу проводити в лежачому положенні. Однак, як з'ясувалося, споживання цього напою надало яловичині легкого винного присмаку. Під час подальшого експерименту тваринам почали давати вже справжнє вино із сусіднього села. Якість м'яса стала ще кращою, але зросла і його собівартість, що позначилося на роздрібній ціні - понад 100 євро за кілограм. Наразі Таставі розробляє спеціальний рецепт кріпленого мускатного вина, який має надати яловичині стійкого присмаку мускату.

P. S. Друзі, якщо вам подобається тваринництво і сільське господарство, то цілком можна перейняти досвід французьких колег і створити аналогічний вітчизняний проєкт. Тільки напувати треба не корів - а свиней, і не вином - а самогоном. І п'ють свині набагато охочіше, я б навіть сказав - п'ють, як свині. І поїти їх веселіше, завжди за компанію самому можна накатити. І бекончик, я думаю, вийде з таких свинок супер-пупер! Коротше, тему для національного стартапу заявлено. Збирайте команду. Та й свиней-то не забудьте...

STARTUP NEWS