8 правил креативного підприємця


Креативне підприємництво допоможе знайти інноваційні підходи до бізнесу.

 

Рагнар Сііл (Ragnar Siil), керуючий партнер Creativity Lab (Естонія) і координатор експертної групи з розвитку культурних і творчих індустрій Європейської Комісії, розповідає про креативне підприємництво і про те, чому культурний креатив - це ключ до успіху бізнесу в творчих індустріях.

Креативне підприємництво (creative entrepreneurship) - порівняно нове поняття в бізнесі. У більш вузькому розумінні креативне підприємництво відноситься до бізнесів, які працюють у рамках культурних і творчих індустрій. У різних країнах ці галузі мають різні визначення, але головне - креативне підприємництво охоплює галузі, які ґрунтуються на культурній творчості та капіталізують інтелектуальну власність.

 

До креативного підприємництва відносять дизайн і моду, архітектуру, аудіовізуальний сектор (промисловість, радіомовлення), видавничу справу, ЗМІ, візуальні мистецтва, музичну індустрію, спадщину (музеї, бібліотеки, архіви), рекламу та сферу комп'ютерних розваг (ігри, додатки).

 

У ширшому контексті креативне підприємництво включає в себе і діяльність на стику креативних галузей, коли культура і культурна творчість пов'язані з іншими напрямами і галузями виробництва, і вони взаємовигідні. Наприклад, культурний туризм - культура і творчість - це завжди привід для туристів відвідати країну, але це також має економічний вплив на низку інших галузей (розміщення, логістику, громадське харчування тощо).

То чим же креативне підприємництво відрізняється від звичного бізнесу, навіщо знадобилося вводити нові поняття? Річ у тім, що креативне підприємництво докорінно відрізняється від звичних норм роботи, воно вимагає більших навичок, мобільності та здатності постійно вчитися. Без цього залишатися «на хвилі» просто неможливо.

 

Креативне виробництво - це підприємства майбутнього. Більшість креативних компаній - це маленькі або навіть мікропідприємства, надзвичайно мобільні, часто сезонні, що базуються на проєктах. Вони значно відрізняються від старої моделі виробництва, заснованої на обов'язковому 8-ми годинному робочому дні - з 8:00 до 17:00.  Креативне підприємництво вимагає різних навичок і використання різноманітних методів роботи. Основа такого підприємництва - інтелектуальний капітал. Проблема полягає в тому, що наразі ще не розроблено хороших моделей, які дають змогу оцінити реальну вартість такого інтелектуального капіталу. А це значно ускладнює пошук інвесторів і фінансування

З точки зору поширення креативне підприємництво має непогані позиції за кордоном. Воно більш поширене, ніж ми звикли думати. У ЄС культурні та творчі індустрії становлять 4,4% ВВП і налічують 7 млн співробітників. Креативні галузі не тільки досить великі, а й найбільш активно розвиваються. В Естонії, наприклад, 11,4% усіх зареєстрованих компаній працюють у творчих індустріях і становлять 5% зайнятості населення.

 

Насправді креативним підприємцем стати не складніше, ніж звичайним бізнесменом, але з однією поправкою - працювати доведеться з творчими людьми, до яких потрібен особливий підхід. Талант і культурний креатив - це ключ до успіху такого бізнесу. Однак існує ризик, що креативні й талановиті співробітники не стануть чудовими бізнесменами, інженерами або гуру маркетингу. Тому основою успіху є створення чудової команди, яка об'єднує в собі всі можливі функції - від креативу до управління та технологій.

 

Ну а для того, щоб стати креативним підприємцем, необхідно дотримуватися 8 правил:

  • станьте професіоналом своєї справи;
  • знайдіть однодумців у команду, зберіть усіх необхідних фахівців;
  • створюйте свій культурно-креативний продукт одночасно з сервісом і бізнес-моделлю;
  • співпрацюйте з іншими зацікавленими особами, шукайте партнерів для досягнення цілей;
  • не забувайте про нетворкінг, нетворкінг, і ще раз про нетворкінг;
  • мисліть глобально, не звертайте увагу на правила і кордони;
  • озирайтеся на всі боки, креативна економіка - це не тільки пошук свого ринку, а й створення його, люди більш схильні «купувати» досвід і почуття, ніж звичайний продукт;
  • розповідайте історії, зробіть свого покупця частиною подорожі, креативні продукти - це не гамбургер, не кваптеся і вибудовуйте довгострокові відносини.

 

Подивіться виступ Рагнара Сііла в Бізнес-Школі Києво-Могилянського університету. Він розповідає, як розвивати креативну економіку в Україні на прикладах європейських країн пострадянського простору.

 

 

 

STARTUP NEWS