29 грудня 1880 року в місті Мілуокі (США) народився засновник компанії Harley-Davidson Вільям Сильвестр Харлі (William Sylvester Harley).
Загалом засновників, як ви знаєте, було двоє - Вільям Гарлі та Артур Девідсон, але саме Гарлі в 1901 році розробив двигун об'ємом 115 см³ і потім цілих два роки разом зі своїм другом Артуром доводив його до розуму і намагався пристосувати на велосипед. Конструкція вийшла невдала, але це не відбило у друзів бажання експериментувати далі. Ну а далі 10 років наполегливої праці і відчутні результати в 1913 році..

В цій статті я не буду розповідати про прості мотоцикли. Я хочу торкнутися такої «екзотики», як мотоцикл з коляскою.
Скажіть, а чи мріяли ви коли-небудь стати щасливим володарем мотоцикла з коляскою? Напевно, ні. Я так точно - ні. Вже дуже міцно в мою свідомість увійшли певні асоціації, пов'язані з таким транспортним засобом. Щось на кшталт мотострілецьких підрозділів вермахту, або транспорту для сільських жителів. Може, далися взнаки шедеври радянського кінематографа, а може тому, що в ті часи мотоцикл із візком був єдиним доступним засобом пересування у віддаленій сільській глибинці (трактор і віз із конем не враховуються :)).
Перші серійні мотоцикли з коляскою з'явилися ще до першої світової війни. Цікаво, що коляски в них були виконані за технологією кошика для повітряної кулі, тобто з лози.
Відома компанія Harley-Davidson (щоправда, на той час вона не була такою знаменитою) в 1914 році представила свій перший мотоцикл із металевим візком (на знімку апарат випуску 1915 р.).

А з 1917 року мотоцикл Harley-Davidson з коляскою офіційно прийняли на озброєння армії США, і понад 20 000 мотоциклів відправили на фронт.

Комплектація військового мотоцикла кулеметом була вдалим рішенням, причому не стільки технічним, скільки стратегічним. Після появи мотоцикла з коляскою в американській армії, та й у багатьох арміях європейських країн з'явилися свої «кулеметні розрахунки» на мотоциклах. На мотоцикли встановлювали і зенітні кулемети, і навіть невеликі міномети. Щоправда, це вже зовсім інша історія.
У середині 20-х на початку 30-х років у США мотоцикли з коляскою вподобала поліція. Сухий закон, бутлегери, безчинства мафії... Для боротьби з безчинствами на озброєння поліції надійшли спеціальні мотоцикли з візками - від броньованих з кулеметами, до мотоциклів для перевезення злочинців.


Ну, відповідно, в результаті всього цього - перші мотоцикли-катафалки для перевезення трун. Просто й елегантно :)

А відтоді, як мотоцикли з візочками лягли на душу не тільки військовим і поліції, а й цивільним користувачам, та ще й з'явилися композитні матеріали, почалося чорт зна що!
Пропоную вашій увазі невеликий огляд цього чорт зна що :)
На мотоциклі з катафалком вирушив в останню путь 70-річний англієць Віктор Селлоуз - фанат байків, ексспівробітник нафтової компанії і батько чотирьох дітей. Транспортний засіб сім'я взяла напрокат у компанії Motorcycle Funerals («Мотоциклетний похорон»).

Механік з Угорщини Хенрік Тос зумів схрестити круїзер Yamaha Wild Star з винищувачем часів Другої світової війни Messerschmitt ME-109. Щоправда, пропелер літака так і залишився декорацією.
На перетворення мотоцикла Laverda 1976 року випуску на дорогий спортивний байк із візком, зібраним із частин автомобілів Audi, BMW і Volkswagen, італієць Франсуа Норрек витратив 10 років життя і $21 тисячу готівкою.

Союз мотоцикла Ariel Square Four 1956 року випуску (знятий з виробництва 1959-го) і розкішного причепа від провідного виробника мотоциклетних колясок Garrard.

Туристичний мотоцикл BMW з барабанною установкою - це втілення мрії кожного рок-н-рольщика. Адже такий транспорт дозволяє створювати гуркіт на швидкості 140-160 км/год.

Бетцикл був створений для зйомок повнометражної картини «Бетмен» у 1966 році. За основу засобу пересування Бетмена взяли мотоцикл Yamaha Catalina c об'ємом двигуна 250 «кубиків». А візок, що відстібається, оснастили власним моторчиком на 50 куб см. У 2009 році бетцикл пішов з молотка за $29500.

Культовий мотоцикл Harley-Davidson і легендарний напій Соса-Cola нарешті злилися воєдино.

7 місяців знадобилося британцеві Джею Даєру на те, щоб схрестити італійський моторолер Lambretta 1961 року випуску з коляскою у вигляді німецького мікроавтобуса Volkswagen Camper, знятого з виробництва 1979 року. І все це - з любові до скутерів, які Джей вважає частиною британської культури.

Під мотоциклетний візок можна пристосувати найнесподіваніші речі. Наприклад, електромобіль з дитячого автодрому.

Ця техніка на межі фантастики створена телекомпанією Saban Entertainment спеціально для фільму «Могутні морфи: рейнджери сили». Щоправда, їздили на космічному мотоциклі з ракетами тільки в кіно.

А у цих конструкторів напевно патологічна любов до «мерседесів»

Автомобілями-кафешками нікого не здивуєш. А ось мотокафе - це прикольно.
Кафетерій на базі мотоцикла «Урал».
Ось ще кілька творів мотоциклетно-колясочного мистецтва.
.

Мотоцикли з коляскою, що були популярні в середині минулого століття, перетворюються на раритет. Вони дедалі рідше зустрічаються на наших дорогах, поступаючись місцем більш сучасним засобам пересування. Компанія Harley-Davidson з 2013 року припинила випускати мотоцикли з візками, чим спричинила горе частині байкерів, які не уявляють, що мотоцикл може бути без візка!

Обзор буде неповним, якщо не сказати кілька слів про вітчизняних фахівців з кастомайзингу байків. Вони можуть дати фору кому завгодно. Чого тільки варті ось ці екземплярчики!
