«Машина, що нічого не робить» - це самостійний напрям техноарту, заснував який годинникар-аматор Лоуренс Валстром (Lawrence Wahlstrom). Саме він створив інженерне диво, яке назвав «Do Nothing Machine».

А розпочалася ця історія так.
У 1948 році до рук Валсторма потрапив складний годинниковий механізм від бомби часів Другої Світової війни. Механізм не працював, але вразив механіка великою кількістю шестерень і складною системою приводу. Лоуренс добре розбирався в годинникових механізмах і без особливих зусиль полагодив механізм. А потім він вирішив додати туди ще 50 шестерень. Просто так, заради приколу. Через рік Лоуренс додав туди ще 50 шестерень, через рік ще 50 і так далі протягом 15 років. Для більшої значущості машину свою механік назвав «Детектором літаючих тарілок» (Flying Saucer Detector).
Філософію нарощування «потужності» непотрібної машини механік пояснював тим, що «люди за будь-якої можливості віддають перевагу розвагам, а не навчанню або виготовленню чогось корисного». Проте, незважаючи на всю непотрібність, машина «Do Nothing Machine» привернула широку увагу громадськості, і в 1950-х роках такі авторитетні видання, як «Popular Mechanics» і «Mechanix Illustrated», розповіли громадськості про незвичайний механізм, а журнал «Life» присвятив диваку-механіку цілий розворот. Потім пішли виступи Лоуренса зі своєю машиною на різних ТБ шоу і в науково-популярних програмах і це надихнуло механіка продовжувати нарощувати свій механізм і виступати з ним на різних балаганах і ярмарках. Мрія тата Карло в дії :)


Наразі в машині 764 зубчастих передачі і зберігачем її є Ерл Вольф (Earl Wolf). Він викупив механізм після смерті Лоуренса Валсторма, відновив його працездатність і 2003 року передав як пересувний експонат до каліфорнійського Музею Майстерності (Craftsmanship Museum), що в Карлсбаді.
Але найцікавіше те, що саме ця машина породила цілий напрям у мистецтві і невгамовні творці «Do Nothing Machine» продовжують справу, розпочату татом Карло, тобто Лоуренсом Валстромом.
Ось цікавий кіноролик 1957 р. (відео тоді ще не було) з унікальною моделлю «машини, що нічого не робить», розробленою відомою дизайнерською командою Eames (зйомка Чарльза Імса). Унікальність її в тому, що вона працювала від сонячного світла (!). Це один із перших випадків перетворення сонячного світла на електроенергію для приведення в дію механізму.
Тож можна сказати, що прабатьком механізмів, що працюють на альтернативних джерелах енергії, стала машина, яка нічого не робила :)
STARTUP NEWS