Вірус Мелісса - родоначальник шкідливих програм для швидкого поширення. Як починалася епідемія...


Епідемія комп'ютерного вірусу Мелісса почалася 26 березня 1999 року і призвела до катастрофічних наслідків. За кілька годин було заражено понад мільйон комп'ютерів по всьому світу, а збитки, завдані економіці, перевищили 80 млн доларів (у цінах 1999 р).

Вірус поширювався за допомогою популярної на той час поштової програми Outlook Express. Перші 50 контактів жертви отримували лист із файлом LIST.DOC.  У листі було написано, що файл містить паролі для доступу до 80 платних XXX-сайтів для дорослих. Лист не викликав особливої підозри, бо прийшов від приятеля або колеги. Практично всі одержувачі відкривали вкладення, запускаючи макрос із кодом вірусу на Visual Basic. Таким чином вірус примудрився за кілька годин заразити понад мільйон комп'ютерів по всьому світу, паралізувавши їхню роботу.

 

«Мелісу» написав 34-річний американець Девід Сміт з міста Абердін (штат Нью-Джерсі), і назвав вірус ім'ям знайомої стриптизерки. «Мелісса» стала першим шкідливим кодом, який поширювався під виглядом звичайного електронного листа, що прийшов на пошту від приятеля або колеги.

 

Поліція за допомогою експертів зуміла відстежити Сміта і заарештувала його у квітні 1999 року - за тиждень після народження «Мелісси». Він визнав себе винним і заявив, що створення вірусу було «колосальною помилкою», якої він припустився.

 

Крім в'язниці та штрафу в 5 тисяч доларів Сміт отримав від судді наказ не доторкатися до будь-чого, що має відношення до комп'ютерних мереж або інтернету до особливого розпорядження суду.

 

Взагалі-то підсудному загрожувало до п'яти років за ґратами, але обвинувач сам запропонував знизити термін - як винагороду за те, що Сміт допомагав владі в полюванні на інші віруси.

David L. Smith, who created the computer virus “Melissa”
David L. Smith after a hearing the charges against him in the courtroom of Judge John Ricciardi. (Photo by TOM MIHALEK / AFP)

Експерти з комп'ютерної безпеки одноголосно визнають Мелісу не тільки найпершим вірусом, що поширюється через електронну пошту, а й родоначальником цілої галузі шкідливих програм, призначених для швидкого поширення.

 

Крім того, Мелісса стала першим вірусом, який мав безліч способів поширення і розмноження (загалом 108) та існував у величезній кількості копій. Сам творець розповсюдив понад 1000 екземплярів коду, кожен з яких породив 9 - 12 поколінь.

 

Ще один рекорд, встановлений цією шкідливою програмою, полягає в її довгожительстві. Мелісса продовжувала своє існування навіть через десятиліття.

 

Поява Меліси відкрила нову еру в історії вірусів. До цього - з моменту появи на початку 70-х років найпершого вірусу Creeper - поширення зарази відбувалося за допомогою зовнішніх носіїв, переважно дискет.

 

Віддалена доставка шкідливого коду стала поштовхом, що породив найголовнішу загрозу сучасного інтернету - ботнети, які не тільки використовують ресурси комп'ютера без відома його власника, а й можуть застосовуватися для масових розподілених атак на веб-ресурси.

 

 

STARTUP NEWS