Нью-Йорк - одне з тих місць у світі, де ви можете отримати доларовий смаколик о 2 годині ночі або замовити бургер менш ніж за 30 хвилин, але все одно витратите дві години, повзучи по шосе, щоб встигнути на свій літак.
Авіаційний стартап Archer Aviation хоче змінити це за допомогою повітряних таксі Midnight, які доставлятимуть пасажирів з Манхеттена до найближчих аеропортів за 15 хвилин.

Електричні літаки вертикального зльоту і посадки (англ. ЕVTOL, Electrical Vertical Take-Off and Landing) - спроєктовані для переходу від вертикального підйому до крилатого горизонтального польоту, як у звичайного літака. У горизонтальному польоті Midnight генерує всю підйомну силу від крила, а не від тяги горизонтальних гвинтів. Він має радіус дії 100 миль і розроблений для міських умов, де середня відстань складає близько 20 миль. Літак має очікуване корисне навантаження понад 500кг і може перевозити чотирьох пасажирів та пілота.
Електричний літак Midnight, що летить на висоті 100 метрів, створює менше шуму, ніж автомобіль, що проїжджає по шосе. У міському середовищі його шуму не чутно серед інших транспортних звуків, він летить значно тихше за гелікоптер. Midnight має 12 комплектів двигунів і пропелерів - шість спереду і шість ззаду. Такий розподіл тяги створює набагато менше шуму ніж великі гвинти гелікоптера.

Стартап представив свою мережу повітряних таксі для Нью-Йорка у партнерстві з авіаперевізником United Airlines, що дозволить пасажирам додавати поїздку з Archer до своїх традиційних авіаквитків.
«Ми починаємо з дев'яти основних транспортних вузлів», - повідомив Адам Голдштейн, співзасновник і генеральний директор Archer. Це три великі міжнародні аеропорти - JFK, ЛяГуардія, Ньюарк, три великі вертолітні майданчики включно з майданчиками на східній і західній частині міста. А також три великі регіональні аеропорти - Тетерборо, Вестчестер і Республіка Лонг-Айленд".
Компанія все ще чекає на схвалення Федерального управління цивільної авіації США свого літального апарату - п'ятимісного EVTOL Midnight, перш ніж вона зможе почати тестування запланованих маршрутів. Поки що компанія запускала свої літаки в автоматичному режимі, без людей всередині на відміну від своїх конкурентів - Joby Aviation та Beta Technologies, які вже здійснили пілотовані польоти.
Гольдштейн висловив сподівання, що Archer отримає необхідні сертифікати у 2026 році. Тим часом Archer закладає фундамент, налагоджує інфраструктуру та операційну діяльність. Для цього вкрай важливим є партнерство.
У Нью-Йорку авіаперевізник United Airlines допоможе зі зберіганням, технічним обслуговуванням літаків, налаштуванням зарядних пристроїв і створенням посадкових майданчиків для EVTOL в аеропортах.
Archer також об'єдналася з операторами, що керують вертолітними майданчиками на Манхеттені - Atlantic Aviation, Signature і Modern Aviation. За словами Гольдштейна, це надасть Archer доступ до пасажирів і допоможе створити інфраструктуру для зарядки електролітаків.
«Що робить Нью-Йорк дуже привабливим, так це те, що він є містом № 1 у світі за кількістю поїздок на роботу на гелікоптерах, за вийнятком Сан-Паулу», - сказав Нікхіл Гоел, комерційний директор Archer. "Не потрібно сильно напрягатися, щоб уявити, що будь-який з цих гелікоптерів, які пролітають над Гудзоном, можна просто замінити на один з наших літаків. Маршрути вже існують. Служби повітряного руху вже знають, як з ними працювати. Потрібні служби та злітно-посадочні майданчики вже існують. Тож немає необхідності в системних змінах".
Стартап планує почати з малого, запустивши п’ять літаків, щоб відпрацювати маршрути перед запуском. Мета полягає в тому, щоб через 10-20 років сотні літаків курсували між кількома містами.
Минулого місяця Archer розпочала будівництво Midnights на своєму виробничому майданчику в Джорджії, який вона побудувала у партнерстві зі стратегічним інвестором Stellantis. Компанія планує будувати 650 літаків щорічно до 2030 року.
Окрім Нью-Йорка та Лос-Анджелеса, Archer також планує запустити виробництво в Сан-Франциско та Майамі, але терміни залежать від сертифікації FAA, а компанія ще не вибрала своє перше місто запуску в США.
Поки компанія очікує американської сертифікації, вона активно продовжує просування своїх літаків на міжнародному ринку. У березні 2025 року Archer підписала угоду, в якій оголосила плани щодо розміщення початкового парку літаків Midnight для компанії Ethiopian Airlines -найбільшого в Африці авіаперевізника. Компанії працюватимуть разом, щоб з часом побудувати мережу аеротаксі в регіоні. Archer планує надати Ethiopian Airlines команду пілотів, техніків та інженерів для підтримки початкового розгортання першої партії літаків Midnight в Ефіопії. Крім того, компанії досліджуватимуть інші варіанти використання електролітаків, зокрема, екотуризм.
Компанія також планує також запустити службу повітряного таксі в Абу-Дабі, де правила є менш суворими. Тому це можна зробити наприкінці 2025-го чи у 2026 році.
«Ми сподіваємося, що люди подивляться на аеротаксі в Абу-Дабі і скажуть: »О, це круто! Цікаво, як це буде працювати в Нью-Йорку?"

Ескалація геополітичної напруженості та нові оборонні ініціативи адміністрації Трампа призвели до того, що багато стартапів почали застосовувати стратегії подвійного використання свого продукту для отримання інестиційної підтримки за рахунок військових застосувань. Не обішло це і Archer Aviation.
Компанія оголосила про залучення 300 мільйонів доларів від інституційних інвесторів, таких як BlackRock і Wellington. Завдяки цьому залученню загальний обсяг фінансування Archer склав близько 3,36 мільярда доларів. Цей новий капітал був залучений після раунду на суму 430 мільйонів доларів у грудні для фінансування нової військової програми Archer Defense.
В рамках цієї програми Archer підпив ексклюзивну угоду з виробником зброї Anduril про спільну розробку гібридного літака VTOL на газовому і електричному двигуні для критично важливих оборонних застосувань. Співпраця спрятиме виконанню програми Міністерства оборони, яка є бюджетною програмою закупівель з гарантованим фінансуванням протягом певного періоду.
За словами керівництва стартапу, залучення коштів на військову програму збільшує загальну ліквідність Archer до більш ніж 1 мільярда доларів, продовжуючи її злітно-посадкову смугу на «кілька років» завдяки комерціалізації і початковим етапам оборонних робіт.
Нагадаємо, що стартап став публічним ще у вересні 2021 року. Він не проходив процедуру виводу на IPO. Процедура виводу була проведена через злиття спеціального призначення (SPAC). У 2024р операційні витрати компанії досягли порядка $500 мільйонів і наразі не зрозуміло, наскільки збільшить витрати компанії розробка гібридного літака для ведення бойових дій.
STARTUP NEWS
За матеріалами ресурсу TECHCRANCH та компанії ARCHER

Авіаційний стартап Lilium увійшов у круте піке
Перспективний стартап Lilium займалася розробкою літаків вертикального зльоту та посадки (VTOL), як нового типу міського та приміського транспорту. За оптимістичними прогнозами засновників стартапу, запуск аеромаршруток Lilium Jet у масове виробництво й організація мережі аерокарів у великих мегаполісах планувалися вже 2025 року. Але не все так сталося, як гадалося.

WeelsUp - приватна авіація для всіх
Останнім часом усі багато говорять про убер-аеротаксі, маючи на увазі використання онлайн сервісу замовлення невеликого літального апарату для недалеких перельотів у межах міста. Але більш затребуваними виявилися польоти в межах країни, або кількох країн. Cтартап WeelsUp зробив приватну авіацію доступною для американського ринку.
Безпілотні гелікоптери від Sikorsky - не фантастика, а реальність
Нова технологія - Sikorsky's Matrix Technology - не тільки зробить польоти на гелікоптері безпечнішими та комфортнішими, а й допоможе розробити системи управління як повітряними таксі, так і повністю автоматичними вантажними літальними апаратами. Завдяки автоматичній системі управління SARA пілоту треба буде просто вказати маршрут - все інше машина зробить сама. Керувати вертольотом тепер зможе будь-яка людина - запевняють розробники.
Transcend Air - аеротаксі майбутнього з минулого
Ви помічали, що частенько інноваційна та успішна розробка виявляється давно забутим проєктом, який просто з'явився не в свій час? Такою була історія селфі-палиці, що з'явилася в Японії у 80-х роках минулого століття і була названа найнепотрібнішим винаходом десятиліття. Такою була історія ґіроцикла Сіґвей, патент на який було отримано в 1966 році теж у Японії. Такою ж, напевно, буде й історія «нового» транспортного засобу Transcend Air - літака з вертикальним зльотом і посадкою.
Skai - водневий таксі-мультикоптер
Американський стартап Alaka'i Technologies з офісом у Гопкінтоні представив нове рішення літаючого таксі на водневих паливних елементах.

27 червня 1931 року Ігор Сікорський отримав патент на винахід першого у світі гелікоптера.
У 1939 році Сікорський став технічним директором компанії Vought-Sikorsky в США і приступив до створення нового гелікоптера Місяці випробувань і 14 вересня 1939 року. дослідний зразок Sikorsky VS-300 здійснив свій перший політ.
Liberty Pioneer Edition - автомобіль, що літає
Нідерландська компанія PAL-V представила першу серійну модель літаючого автомобіля Liberty Pioneer. Триколісний ґіроплан вміщує двох пасажирів і перетворюється з наземного транспортного засобу на літальний апарат за 5-10 хвилин.