Шнобелівські премії 2018 року за наукові та навколонаукові дослідження знайшли своїх лауреатів. Як завжди, грошові призи в 10 трильйонів зімбабвійських доларів перетворили лауреатів на «зімбабвійських трильйонерів».
У вересні 2018 року в Гарвардському університетському Театрі Сандерса (США) традиційно вручили премії за сумнівні досягнення в науці, які, як кажуть, «спочатку викликають сміх, а потім змушують задуматися».

Детальніше про історію заснування найзнаменитішої альтернативної наукової премії ми вже розповідали. Традиційно церемонія вручення шнобелівської премії (англ. - Ig Nobel Prize) відбувається за два тижні до вручення Нобелівської премії в Стокгольмі, збирає велику університетську наукову тусовку і проходить у дуже веселій обстановці.
У 2018 році премію вручали лауреати Нобелівської премії Ерік Маскін (економіка), Вольфганг Кетерел (фізика), Майкл Росбаш (фізіологія і медицина), Олівер Гарт (економіка), Джером Фрідмен (фізика).
Отже, чим же відзначилися вчені-переможці цього разу.
Медицина
Американські вчені Марк Мітчелл і Девід Вортінгер довели, що катання на американських гірках сприяє виходу каменів із нирок.
Дослідники використовували 3D-принтер для створення анатомічної моделі людини з трьома каменями в нирках різного розміру. Ляльку помістили на переднє сидіння атракціону, і експеримент показав, що катання на передньому сидінні дає змогу збільшити шанси на вихід каменю на 16%, а поїздка на задньому сидінні поїзда підвищує цю ймовірність на 63%.
Висновок такий: якщо є проблеми з каменями в нирках, просіть уролога виписати направлення на лікування в Дісней Ленд.
Антропологія
Премію в цій категорії отримали Томас Персон, Габріелла-Аліна Соусек та Елейн Мадсен за дослідження, присвячені імітаційній поведінці приматів.
Імітаційна поведінка має вирішальне значення для людського розвитку, особливо коли йдеться про соціальні зв'язки та передачу навичок і знань. Передбачалося, що шимпанзе та інші примати не беруть участі в імітаційних іграх. Дослідження, присвячене взаємодії мавп з відвідувачами зоопарку, довело, що це не так. Шимпанзе перекривляють людей у зоопарках приблизно з такою ж частотою, як і люди - шимпанзе.
Біологія
Пол Бехер, Себастьян Лебретон, Еріка Воллін, Ерік Хеденстром, Феліпе Борреро-Ечеверрі, Марі Бенгтссон, Фолькер Йоргер і Пітер Віцгалл. Ця група вчених отримала Шнобелівку з біології за доказ того, що винний сомельє може з високою точністю визначити на смак, чи була муха в келиху з вином.

Вчені з'ясували, що одна-єдина самка мухи дрозофіли (Drosophila melanogaster), яка потрапила в келих із вином і пролежала там кілька хвилин, може зіпсувати напій. При цьому самці дрозофіл такого ефекту не справляють.
Самки дрозофіл, щоб привабити самців для спарювання, виділяють феромон цис-4-ундеценаль - летючу речовину з сильним неприємним запахом.
У новому дослідженні хіміки вирішили перевірити, чи можна визначити стать однієї мухи за запахом. Для цього вчені залучили до органолептичних експериментів вісім досвідчених дегустаторів вин із винної області Баден у Німеччині.
Виявилося, що запах навіть одного нанограма ундеценалю дегустатори оцінили як неприємний. «Якщо в склянку покласти кілька нанограмів синтезованого феромону, буде відчуватися такий самий неприємний запах, як якби в цій склянці прогулялася муха», - зазначає Поль Бехер зі Шведського інституту сільськогосподарських наук. "Ця речовина не тільки виявляється в крихітних кількостях, але її ще важко відмити. Запах може залишитися навіть після миття посуду".
Хімія
Науковці з Португалії Паула Ромао, Аділія Аларкао та Сезар Віана досліджували людську слину на предмет використання її як мийного засобу в побуті.
Виявилося, що вона непогано видаляє забруднення. Вчені порівняли чистячі властивості слини, уайт-спіриту, толуолу, ізооктану та розведеного нашатирного спирту і дійшли, в кінцевому підсумку, такого кумедного висновку.
Медична освіта
Японський учений Акіра Хоріучі зробив медичний висновок, у якому визнав придатність дитячого колоноскопа для само колоноскопії в сидячому положенні. (Колоноскопія - процедура введення зонда (колоноскопа) в задньопрохідний отвір).
Література
Премія з літератури дісталася Те Блеклер, Рафаелю Гомесу, Весні Попович і М. Хелен Томпсон, які довели, що люди не використовують усі функції складних приладів і пристосувань тому, що просто не читають інструкцію до них.
Дослідники довели, що чоловіки в середньому читають інструкції частіше за жінок. При цьому літні люди це роблять частіше за молодих.
Розробники наших улюблених гаджетів (стільникових телефонів, програвачів, фотоапаратів та інших корисних девайсів) часто скаржаться, що клієнти просто не читають інструкцій, а отже, ніколи не використовують повною мірою всі дивовижні розширені функції.
Клієнти, зі свого боку, вважають, що пристрої повинні мати інтуїтивно-зрозумілий інтерфейс і вважають мануали не надто корисними. Як то кажуть: «Життя занадто коротке, щоб витрачати його на вивчення інструкцій».
Розуміння того, хто робить і як робить інструкції до побутових приладів, може допомогти компаніям розробити такі інструкції, які захочеться прочитати.
Харчування
Британський учений Джеймс Коул вивчив раціон канібалів у період палеоліту і дійшов висновку, що їхня дієта була менш калорійною, ніж їхніх сучасників, які харчувалися, наприклад, м'ясом бізонів.
Він з'ясував, що калорійність середньої людини становила всього 125 кілокалорій - це значно нижче, ніж калорійність вбитого мамонта або бізона.
Репродуктивна медицина
Джон Баррі, Брюс Бланк і Мішель Буало винайшли дешевий і доступний спосіб діагностики проблем з ерекцією у чоловіків.

Імпотенція може мати «психогенну» природу, але може бути й симптомом більш серйозних захворювань (наприклад, діабет, лімфома або артеріосклероз). Як визначити різницю між імпотенцією з «психогенною» природою та імпотенцією, яка має інші причини? Треба з'ясувати, кажуть дослідники, чи виникає в пацієнта ерекція під час сну.
Можна, звісно, попросити свого сексуального партнера відстежувати нічні ерекції. Але набагато простіше використовувати як індикатор кільце з поштових марок.
Для діагностики його потрібно ввечері одягнути на неерегований пеніс. Якщо вранці кільце не розірвалося, це свідчить про наявність порушень.
Економіка
Премія в цій номінації дісталася канадським вченим Лінді Хан'ю Лян, Дугласу Брауну, Хуйвен Ліан, Семюелу Ханігу, Д. Ланс Феррісу та Лізі Хендінг, які вивчили вплив використання підлеглими ляльок Вуду для помсти несправедливому керівникові.

Вони зазначили, що метод не завдає шкоди керівнику, але підлеглі при цьому відчувають емоційне полегшення.
Премія миру
Премію миру отримала іспано-колумбійська група вчених: Франсіско Алонсо, Крістіна Естебан, Андреа Серж, Марія-Луїза Балестар, Хайме Санмартін, Констанца Калатаюд і Беатріс Аламар.
Дослідники вивчали водіїв, які лаються за кермом у заторах, і з'ясували причини їхнього обурення.
Основними факторами, що впливають на нервові зриви за кермом, виявилися стреси, втома та індивідуальні риси характеру. Крім того, прояв агресії за кермом призводить до нещасних випадків на дорогах.